fbpx

Komunikat rolniczy NaturalCrop nr 15/2018 z dnia 18 V 2018

Po herbicydach przyszedł czas na dolistne dokarmianie kukurydzy. Roślina ta jest wrażliwa na niedobór cynku i boru, dlatego przeprowadza się zazwyczaj 1-2 krotne dokarmianie tymi składnikami. Pierwsze działania podejmujemy w fazie 3-4 liści, kolejne około 8-10 liścia.

Do zabiegów mikroelementowych warto dodać enzymatyczny koncentrat L-aminokwasowy NaturalCrop® SL (0,5 l/ha) oraz nawóz krzemowo-wapniowy SmartSil WP/SC. Jeżeli w gospodarstwie planowany jest jeden zabieg dokarmiający zalecamy zastosować 1 kg/ha SmartSil WP (lub 1,5 l SmartSil SC), jeżeli dwa po 0,5 kg/ha SmartSil WP (lub po 1 l/ha SmartSil SC) w każdym zabiegu.

NaturalCrop® SL poprawia pobranie mikroelementów np. cynku oraz składników z nawozu SmartSil WP/SC. Tym samym zwiększa efektywność nawożenia (zawiera aminokwasy chelatujące Gly, Glu, His, Lys). Zastosowanie NaturalCrop® SL jest szczególnie ważne, jeżeli pierwszy zabieg mikroelementowy zostanie przesunięty do fazy 4-6 liści lub rolnik zdecyduje się na jednokrotne dokarmianie. W takim przypadku celem stosowania jest przyspieszenie pobrania oraz maksymalne wykorzystanie składników z aplikowanych nawozów. Warto wtedy zastosować wyższą dawkę NaturalCrop® SL, czyli 1-1,5 l/ha. Produkt można również dodać do zabiegu insektycydowego na ploniarkę w dawce 0,5 l/ha pod kątem zwiększenia skuteczności insektycydu.

Z kolei zastosowanie SmartSil WP/SC stymuluje tworzenie chlorofilu w komórkach, co zwiększa intensywność fotosyntezy i poprawia wigor roślin. Oprócz tego zastosowanie SmartSil WP/SC w połączeniu z NaturalCrop SL przyspiesza regenerację roślin po uszkodzeniach herbicydowych np. po sulfonylomocznikach. SmartSil WP/SC, dzięki kompleksowi PureKlin neutralizuje pozostałości herbicydów w roślinie, natomiast NaturalCrop SL odżywia rośliny w specyficzne aminokwasy (Leu, Ile, Wal), których synteza jest blokowana przez zastosowane wcześniej herbicydy.

W przypadku spodziewanej lub panującej suszy warto zastosować preparat SuperAlgae 400 SL w dawce 0,5-1 l/ha.  Celem jest zwiększenie odporności roślin na stres spowodowany deficytem wody. Produkt zawiera mannitol, który należy do osmoprotektantów, czyli do substancji, które pomagają przetrwać roślinom stres związany z niedoborem wody. SuperAlgae 400 SL neutralizuje także zgromadzone w komórkach wolne rodniki, co stanowi ważny element zwalczania stresu abiotycznego. Najlepsze efekty uzyskuje się, jeżeli zabieg zostanie wykonany prewencyjnie.

Odezwij się do nas! (+48) 22 522 90 80 lub office@naturalcrop.com