fbpx

Komunikat rolniczy NaturalCrop nr 25/2018 z dnia 13 IX 2018

Stosowanie startowej dawki azotu pod rzepak ozimy jest standardem nawożenia tego gatunku. Zupełnie inaczej jest w przypadku pszenicy ozimej i zbóż. Nie wszyscy są do tego przekonani. Ale czy warto z niego rezygnować?

Zboża, podobnie do rzepaku podbudowę pod plon powinny zbudować jesienią. Do jesieni pszenica powinna osiągną fazę minimum 4 liści, a najlepiej powinna zacząć się krzewić i wytworzyć 2-3 rozwinięte źdźbła boczne. Żeby tak się stało roślinom należy zapewnić dostęp do składników pokarmowych, szczególnie azotu oraz wspomóc rozwój sytemu korzeniowego. To właśnie azot odpowiada za liczbę potencjalnych kłosów w łanie, która jest „programowana” we wczesnym okresie rozwoju wegetatywnego i przekłada się na plon.

Rośliny powinny być odżywione azotem od samego początku wegetacji. Dzięki temu będą silniejsze i lepiej przygotowane do zimy. Poza tym te, które zaczęły się krzewić już jesienią, wiosną szybciej rozpoczną wiosenną wegetację.

Jednak z nawożeniem azotem trzeba być bardzo ostrożnym. Przenawożenie azotem zbóż ozimych może spowodować obniżenie ich zimotrwałości. Pod wpływem N następuje rozcieńczenie soku komórkowego wodą oraz rośliny są bardziej podatne na choroby. Tak naprawdę jesienne zapotrzebowanie pszenicy ozimej w azot jest niewielkie, potrzebuje ona ok 20 kg N/ha. Żeby ustalić potrzebę nawożenia tym składnikiem należy znać swoje pole i zasobności. Jeżeli mamy zadbane gleby, zasobne w azot próchnicę i z bilansu nam wynika, że azot znajduje się w glebie, to nie ma potrzeby stosowania takiego nawożenia. Natomiast jeżeli mamy gleby lekkie, o niskiej zawartości próchnicy, ze zniszczoną strukturą lub/i przedplonem były zboża to wtedy zastosowanie startowej dawki azotu przed siewem jest bardzo uzasadnione.

Dobrym rozwiązaniem, które doskonale wpisuje się w jesienne wymagania pszenicy jest zastosowanie przed siewem 150-200 kg/ha produktu Fertil CN 40-12,5. Celem jest dostarczenie azotu dopasowanego do przebiegu pogody, ukorzenienie oraz użyźnienie gleby.

Azot dostosowany do przebiegu pogody

Wraz z dawką 150-200 kg/ha nawozu wprowadzamy 18-25 kg azotu do gleby. Azot organiczny zawarty w aminokwasach, peptydach i polipeptydach jest stopniowo uwalniany i pobierany przez rośliny. Dzięki temu nie ulega stratom związanym z wymywaniem lub gazyfikacją. Kontrolowane uwalnianie azotu z Fertil C-N 40-12,5 pokrywa jesienne zapotrzebowanie roślin na ten składnik i nie generuje ryzyka „wybujania” roślin. Ponadto uwalnianie składników z nawozu jest ściśle skorelowane z przebiegiem warunków pogodowych i aktywnością mikroorganizmów glebowych. W przypadku długiej ciepłej jesieni azot jest dostępny, gdy rośliny go potrzebują, a nie w krótkim czasie po nawożeniu, jak ma to miejsce w przypadku stosowania azotu mineralnego. Natomiast w razie wystąpienia niskich temperatur w listopadzie i w grudniu ta część azotu, która nie zostanie wykorzystana jesienią zostanie uwolniona wiosną – zaopatrując rośliny zaraz po spoczynku zimowym. Wiosną azot jest już uwalniany, gdy nie można jeszcze wjechać na pole z azotem mineralnym.

Ukorzenienie:

Rozpuszczalny w wodzie azot organiczny (5%) stymuluje wzrost systemu korzeniowego, co sprzyja ukorzenieniu młodych roślin pszenicy/jęczmienia. Fertil CN 40-12,5 zwiększa udział korzeni drobnych i włośnikowych odpowiedzialnych za pobieranie składników pokarmowych z gleby.

Użyźnienie gleby, zwiększenie przyswajalności p i k, przyspieszenie mineralizacji słomy:

Obok dostarczenia startowej dawki azotu bardzo ważnymi efektami stosowania Fertil C-N 40-12,5 jest poprawa właściwości fizyko-chemicznych i biologicznych gleby oraz szybszy rozkład resztek pożniwnych. Pozostające na polu resztki roślinne wprowadzają znaczne ilości N, P, K, Mg i innych składników. Jednak, aby składniki te mogły zostać wykorzystane przez rośliny masa roślinna musi ulec mineralizacji, która zachodzi za pośrednictwem mikroorganizmów glebowych. Zastosowany przedsiewnie Fertil C-N 40-12,5 dostarcza 60-80 kg C organicznego, który jest swego rodzaju „prebiotykiem” i sprzyja namnażaniu pożytecznych mikroorganizmów zasiedlających ryzosferę. W efekcie zwiększa się dostępność fosforu, potasu i innych składników pokarmowych w roztworze glebowym. W przypadku bardzo wysokich i wysokich zasobności gleby w P i K pozwala to na wyeliminowanie nawozów fosforowo-potasowych. Oprócz tego cząsteczki Fertil C-N 40-12,5 szybko wiążą się z ligninami w glebie pochodzącymi z resztek pożniwnych, w wyniku czego tworzy się próchnica.

 

 

 

Odezwij się do nas! (+48) 22 522 90 80 lub office@naturalcrop.com